ГоловнаДіяльністьМіжнародна діяльність

Міжнародна діяльність

З метою зменшення кількості покинутих радіоактивних джерел, мінімізації терористичних загроз, а також уникнення загроз життю та здоров’ю громадян в Україні був реалізований проєкт «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії покинутих джерел іонізуючого випромінювання».

Проєкт здійснювався за підтримки Уряду США в Дніпропетровській області. Дніпропетровщину було обрано з урахуванням того, що в області дуже розвинута промисловість, яка широко використовує радіоактивні джерела, а отже існує велика вірогідність потрапляння їх у незаконний обіг. Проєкт тривав чотири роки, з травня 2017 року по червень 2021 року.

Основна мета проєкту – проведення кампанії інформування громадськості про програму амністії радіоактивних джерел, спростування враження про існування попиту на незаконні радіоактивні матеріали та спростування уявлення щодо цінності таких матеріалів і можливості отримання прибутку від їх незаконного продажу, а також збір, перевезення та забезпечення безпечного зберігання використаних або покинутих джерел, про які повідомлять громадяни.

У ході проєкту були використані та опробуванні різноманітні методи та методики роботи з громадськістю. Були виділені чотири цільових аудиторії, розроблені п’ять критеріїв обізнаності громадськості, критерії оцінки успішності кампанії, види і типи комунікації. Відбувались різноманітні круглі столи, прес-конференції, опитування, публікації в засобах масової інформації та соціальних мережах.

Було проведено аналіз наявної інформації для виявлення потенційних джерел, що перебувають поза регулюючим контролем та створено інтерактивну мапу Дніпропетровської області із нанесеними на неї даними про підприємства, установи, медичні та навчальні заклади, які використовують a6o використовували ДІВ із зазначенням характеру, типів, кількості та місць переважної локалізації ДІВ. Розроблено спеціалізований захищений веб-портал, присвячений питанням поводження з ДІВ, фізичного захисту, радіаційної безпеки. Портал розгорнутий на окремому захищеному сервері, розміщеному на закритому серверному приміщенні ДП «ДНТЦ ЯРБ»

У червні 2020 року стартувала інформаційна кампанія під назвою «КРОК до безпеки», в липні почалася публікація контенту на загальну тематику про радіацію, радіаційну безпеку і, зокрема, про джерела іонізуючого випромінювання.

У ході реалізації проєкту було налагоджено тісну співпрацю з лідерами громадської думки, експертами, представниками екологічних організацій регіону. Їм було надано вичерпну інформацію про проєкт. Це дозволило залучити найфаховіших спеціалістів у регіоні, які опікуються питаннями ядерної безпеки, охорони довкілля, відомих лікарів. Для залучення місцевих лідерів громадської думки, відомих особистостей відбулась тісна співпраця з місцевим інформаційним агентством «Мост-Днепр», яке добре знає проблеми регіону і розуміє його потреби.

В рамках проєкту були створені фейсбук сторінка та телеграм-канал, присвячені інформаційній кампанії «КРОК до безпеки». У соцмережах розміщувались новинні сюжети, загальна інформація про радіоактивні джерела, а також коментарі лідерів громадської думки Дніпропетровської області.

Протягом лютого та березня 2021 року відбулись заплановані виїзди мобільної лабораторії на Дніпропетровщину. Географія поїздок була досить різноманітною і включала як столицю регіону – місто Дніпро, так і найбільш техногенно навантажені міста області: Кам’янське, Кривий Ріг, Марганець, Жовті Води, Верхньодніпровськ, Нікополь, Покров.

Під час виїздів фахівці з радіаційної безпеки проводили роз’яснювальну роботу серед населення щодо дії радіоактивного випромінювання, про заходи, які треба вживати, щоб убезпечитись від його шкідливого впливу. Також, на прохання місцевої влади м. Кам’янське були проведені заміри гамма- бета-випромінювання у житлових приміщеннях, в приміщеннях архіву, місцевого театру, телеканалу. У місті Дніпро був проведений спільний навчально-практичний збір для фахівців з питань радіаційного, хімічного та біологічного захисту Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС.

Також, було проведено дві хвилі опитування жителів Дніпропетровської області щодо джерел іонізуючого випромінювання, яке було здійснене ГО «Центр «Соціальні індикатори» у партнерстві з Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Чорнобильського інституту досліджень і розвитку.

Перше опитування було проведене в 2019 році і мало на меті оцінити рівень обізнаності жителів Дніпропетровської області щодо джерел іонізуючого випромінювання, та зібрати базову інформацію для планування інформаційної кампанії з підвищення радіаційної обізнаності населення області.

Повторне опитування було здійснене у березні 2021 року. Метою цього опитування було виявити можливі зміни в обізнаності жителів області щодо джерел іонізуючого випромінювання, а також оцінити ефективність інформаційної кампанії “КРОК до безпеки”. Під час кожної із хвиль опитування було опитано близько 500 респондентів (504 під час першої хвилі, 506 – другої хвилі опитування).

Результати проведеного опитування свідчать, що, порівняно із 2019 роком, обізнаність населення області щодо джерел іонізуючого випромінювання зросла, зокрема, збільшилася частка тих, хто знає, як виглядає маркування радіаційної небезпеки (із 71% в 2019 році до 80% в 2021 році), знає, що таке джерело іонізуючого випромінювання (із 67% до 75%), може назвати ознаки, які можуть вказувати на те, що предмет є радіоактивним джерелом або джерелом іонізуючого випромінювання (із 71% до 91%).

Дослідження також зафіксувало, що, порівняно із 2019 роком, збільшилася частка населення, яке обізнане про те, що за незаконне володіння, зберігання або спробу збуту радіоактивних джерел/матеріалів українським законодавством передбачена кримінальна відповідальність (із 38% до 50%), і що людина звільняється від кримінальної відповідальності у випадку добровільної здачі радіоактивного джерела (із 23% до 48%).

Отримані в ході реалізації проєкту дані свідчать про потребу в подальшому інформуванні населення про те, як можуть виглядати радіоактивні джерела, з якими людина може стикнутися безпосередньо, і про небезпеку, яку вони становлять.

У ході реалізації інформаційної кампанії “КРОК до безпеки” було розроблено різноманітний аудіо-візуальний контент, який дає відповіді на головні питання кампанії про шкоду джерел іонізуючого випромінювання: відеофільм “Небезпечні ДІВ поруч”, вірусні ролики «Гараж» та «Звалище», соціальні ролики «Чорнобиль» та «Життя дорожче за ДІВ», мультфільм «Дябсики Альфа».

Довідково про проєкт «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії покинутих джерел іонізуючого випромінювання».

Донор проєкту: Уряд Сполучених Штатів Америки через Державний департамент США.

Бенефіціар проєкту: Державне агентство України з управління зоною відчуження (ДАЗВ).

Реципієнт проєкту: ДСП «Об’єднання «Радон».

Загальна вартість проєкту: 2 000 000 дол. США.

Строки реалізації проєкту: 01.05.2017 – 30.06.2021.

Виконавець: Окріджська національна лабораторія під управлінням ЮТ БАТТЕЛЛ (ORNL) (США).

Підрядник: НТ «Інжиніринг» (Україна).

Діяльність Підприємства

Відеофільм “Небезпечні ДІВ поруч”

Ролик No1 під назвою “Гараж”

Ролик No2 під назвою “Звалище”

Ролик No1 “Чорнобиль”

Ролик No2 “Життя дорожче за ДІВ”

Мультфільм – Дябсики Альфа